Mikołajki w Klubie „Fotooko”

0 Comments

„Jedzie, jedzie Mikołaj, biała broda świeci, wiezie dużo prezentów dla niegrzecznych dzieci!” nawet krzty nieprawdy nie było w słowach wierszyka, który radośnie wygłosiła 6 grudnia 2023 r. Ela Józefowicz w Sali Klubowej ZUTW.

Nie przeszkodziła zimowa aura, uczestnicy zajęć fotograficznych zaimponowali kierownictwu klubu „Fotooko” niemal pełną frekwencją i niespożytą energią! Część jej została użyta w zacnym celu, stałe trio koleżeńskie, w składzie: Beata Wołyniec. Romka Sobolewska i Ela Józefowicz, ozdobiły stoły zielonością i zastawiły słodkościami, które zakupił Romek Grobarski. Pozostała część energii została rozdysponowana równo i po całości. Nikt nikogo nie słyszał, wszyscy mieli coś ważnego do powiedzenia – byle głośno i zgodnie – tu i teraz w tej samej minucie.

Mikołajkowe święto rządzi się swoimi prawami, nie wolno mieć pretensji do ludzi i świata, trzeba uśmiechać się do siebie, paczek nie wybierać, pokornie zdać się na szczęście bądź fatum, grzecznie wykonywać polecenia samego św.Mikołaja, który najpierw „spowiadał”, a potem dobrodusznie „rozgrzeszał” wszystkich bez wyjątku. Dziękował wielu uczestnikom zajęć za aktywność, raz chwalił, to znów ganił, a wreszcie przepraszał, bo i Mikołajowi zdarza się palnąć gafę. Oczywiście trud tego świętego przyjęty był z aplauzem i z odrobinką empatii, ze świecą szukać Mikołaja, który z takim poświęceniem i to w podartych portkach wypełniałby swoją misję (Krysiu, podłatasz porcięta męża?).

Posypały się wierszyki, piosenki, kto chciał udowadniał, że parę dekad temu chodził do przedszkola i repertuar z tamtejszych źródeł pamięta do dziś. Tylko Ewa Kwaśniewicz nie musi zaglądać do czeluści pamięci, ona składa wersy na żywo, oczy Mikołaja są dla naszej poetki świetną inspiracją.

Przewodnicząca Klubu „Fotooko” podziękowała prezes, Zofii Banaszak, za udział w świątecznej uroczystości, koleżankom i kolegom za zaangażowanie, optymizmem napawa fakt, że klubowicze chętnie przebywają ze sobą w każdych okolicznościach.

Świąteczny czas nie dla wszystkich jest łaskawy, warto rozejrzeć się dokoła i pochylić się nad losem potrzebujących wsparcia. Romek Czarnecki od lat pomaga w – imieniu Klubu „Fotooko” – pensjonariuszom z DPS w Kamieniu Wielkim k/Witnicy, Romka Sobolewska otacza opieką dzieci z patologicznych rodzin, natomiast Ala Zięta zaproponowała zbiórkę pieniędzy dla konkretnej rodziny, za które zakupi dla niej żywność i niezbędne artykuły gospodarstwa domowego.

W tym roku członkowie „Fotooka” ubiorą swoje choinki w dobroć, niech lampki wrażliwości świecą jasno, a piernikowe serca napełnią wszystkich czułością…

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krzysztof Subocz
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz