Spotkanie słuchaczy ZUTW z dyrektorem Filharmonii Zielonogórskiej – Rafałem Januszem Kłoczko

0 Comments

To niezwykłe wydarzenie odbyło się 15 lutego 2024  w Sali Kameralnej filharmonii, a jego organizatorem był Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Moderatorem spotkania była Zofia Banaszak, prezes ZUTW, która uroczyście powitała gospodarza obiektu i wszystkich słuchaczy ZUTW,  którzy zechcieli wziąć udział w tym spotkaniu.

Miłym zaskoczeniem był recital w wykonaniu Beaty Gołemberskiej (skrzypce) i Rafała Kłoczko (fortepian). Popłynęła muzyka, za nią pytania o tytuły utworów, a na końcu słodkości dla tych, którzy tę wiedzę posiadali.

Pani prezes przybliżyła wszystkim sylwetkę dyrygenta, kompozytora, aranżera, teoretyka muzyki i menadżera kultury w jednej osobie. Obecni na sali mieli okazję poznać drogę tego muzyka doctus do stanowiska dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i pulpitu dyrygenckiego w tejże instytucji.

Wiedzę o upodobaniach Rafała Kłoczko wzbogacił spory karton puzzli z napisem „Romantyczne podróże”, bo układanie ich stanowi dla niego przyjemną rozrywkę i okazję do wyciszenia się po pracowitym dniu. Można mieć nadzieję, że akurat ten upominek w przyszłości zachęci obdarowanego do odwiedzenia miejsc, w których można na żywo obejrzeć obiekty, którym poświęcił wiele godzin mozolnej pracy przy ich składaniu.

Najbardziej interesującą częścią tego spotkania było uzyskiwanie odpowiedzi na pytania słuchaczy skierowane do dyrektora FZ.  A było ich wiele i dotyczyły przede wszystkim charakteru pracy dyrygenta, jego współpracy z orkiestrą, upodobań muzycznych, czasu pracy i relaksu, doboru repertuaru, planów na teraz i przyszłość, życiowych mentorów, przyjaźni z ludźmi i miastem, które jest dumne z pozyskania tak zdolnego artysty i menagera.

Rafał Kłoczko opowiadał o swym życiu i obowiązkach chętnie, ze swadą, z uśmiechem na twarzy. Nikt nie miał wątpliwości, że ten człowiek wykonuje swoją pracę z pasją, bo kocha muzykę, jest przyjazny  ludziom i światu. Zdecydowanie więcej materiału znajdziecie Państwo w najbliższym numerze „Inspiracji”, zapraszamy do poznawania kulisów pracy naszych filharmoników.

Tekst:  Małgorzata Turzańska  

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Krzysztof Subocz
Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński