PAMIĘTAMY O TOBIE, JURKU!

0 Comments

Pamiętamy, że zmarli “żyją” tak długo, jak długo trwa pamięć o nich. Ludzie, którzy odeszli, zostawiają po sobie niezatarte ślady. Te ślady pomagają w kultywowaniu pamięci o nich. Członkowie Grupy Fotograficzno-Filmowej “KWADRAT” nie zapominają o tych, którzy byli z nimi przez wiele lat, a których pożegnali w ostatnich latach.

W tym miesiącu mija rocznica śmierci Jerzego Staszewskiego i żeby uczcić tę rocznicę, dzisiaj – 15.04.2024 zorganizowano wystawę zdjęć nieodżałowanego kolegi pt: “Warszawa da się lubić”. Autor zdjęć niestety, sam już nie zdążył jej przygotować, ale zadbali o to Jego koledzy i koleżanki z “KWADRATU”. Na otwarcie wystawy zaproszono też rodzinę Jurka. Poza słuchaczami grupy i rodziną, byli na otwarciu przedstawiciele Zarządu ZUTW z p. prezes Zofią Banaszak oraz członkowie Klubu “FOTOOKO”. Bolesław Polarczyk, prowadzący “KWADRAT” i prezes Zofia Banaszak otwierając wystawę ciepło, ze wzruszeniem wspominali zmarłego kolegę. Otwarcie wystawy uświetniły panie ze “Śpiewnika Uniwersyteckiego” z prowadzącą Mirosławą Branicką-Polarczyk. Zaśpiewały znane i lubiane piosenki o stolicy, będącej tematem wystawy.

Oglądając zdjęcia niezapomnianego ich autora, widzieliśmy Jurka wędrującego po Warszawie i zaglądającego we wszystkie znaczące dla stolicy miejsca, uwieczniającego na fotografiach jej symbole. Zauważyliśmy, że autor lubił też Starą Pragę i fotografował jej zaułki, w których obecność nie zawsze była bezpieczna.

Po otwarciu wystawy, w Sali Klubowej czekał na wszystkich stół z poczęstunkiem przygotowanym przez słuchaczy i pyszny sernik od rodziny Jerzego Staszewskiego. Przy kawie, herbacie i słodkościach zebrani wspominali męża, ojca, dziadka i kolegę, co było bardzo miłe. Wzruszająca była prezentacja zdjęć, którą pokazał Krzysztof Subocz, na których zmarły kolega był widoczny w otoczeniu klubowiczów, podczas różnych działań na zajęciach.

Rodzina Jurka była bardzo wdzięczna Jego koleżankom i kolegom z Grupy “KWADRAT” za to spotkanie, za wystawę. Żona, córka i synowa dały temu wyraz w swoich wypowiedziach. Dziękowały Bolkowi Polarczykowi za pomysł i zorganizowanie wystawy z pomocą koleżanek i kolegów. Szczególnie Kazimierzowi Błaszyńskiemu, który zdjęcia do druku przygotował, za ciepłe słowa i wspomnienia o Jurku p. prezes ZUTW podczas otwarcia wystawy, Krzysztofowi Suboczowi za wspaniałą prezentację zdjęć, Śpiewnikowi Uniwersyteckiemu za piosenki o Warszawie, którą kochał autor zdjęć i wszystkim innym, którzy dali wyraz pamięci o Jurku przychodząc na spotkanie.

 

 

Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek
Zdjęcia: K.Subocz
Zdjęcia: K.Filmanowicz

Wspomnienie Jurka -prezentacja K.Subocz