Projekty 2022
- Start
- Projekty 2022
1. Projekt “SPRAWNY I ŚWIADOMY SENIOR” – WOSIR Drzonków
W dniach 06-09.06.2022 r. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie rozpocznie się realizacja projektu „Sprawny i świadomy Senior” w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki pn. „Upowszechnianie sportu w Rodzinie oraz w różnych grupach społecznych.” Zadanie zostało dofinasowane ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz ze środków Samorządu Województwa Lubuskiego.
Realizatorem jest Lubuska Federacja Sportu w Zielonej Górze.
Do współpracy w realizacji zadania zaproszono Uniwersytet Zielonogórski, który kształci w zakresie wsparcia wieloaspektowej aktywności seniorów poprzez pobudzenie intelektualne, fizyczne i społeczne oraz w zakresie żywienia i dietetyki z uwzględnieniem chorób typowych dla wieku dojrzałego.
Projekt „Sprawny i świadomy senior” zakłada przeprowadzenie dwóch edycji 4 dniowych spotkań o charakterze sportowo – rekreacyjno- edukacyjnym dla ok 100 seniorów-słuchaczy lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Głównym celem jest zwiększenie aktywności fizycznej seniorów poprzez pokazanie roli sportu jako środka pozytywnie wpływającego na poprawę i utrzymanie zdrowia.
Pobyt w Wojewódzkim Ośrodku Sportu stworzy osobom starszym warunki do aktywnego spędzenia czasu, a przeprowadzone wykłady z zakresu żywienia oraz zachowań prozdrowotnych zwiększą świadomość dotyczącą związku między aktywnym trybem życia a zachowaniem sprawności fizycznej i dobrego zdrowia.
W programie pobytu znajdują się zajęcia sportowe: boccia, nordic walking, taniec, fitness na sali i strzelanie laserowe oraz warsztaty: trening profilaktyczny na krzesłach i ćwiczenia z taśmami terapeutycznymi. Zaplanowano także blok rekreacyjny, podczas którego uczestnicy będą mogli skorzystać z basenu oraz pobytu w jaskini solnej,
Przyjęta formuła spotkania, czyli 4 dniowy pobyt w grupach, których członkowie pochodzą z różnych części województwa, pozwoli na integrację tych środowisk, zmniejszenie poczucia wykluczenia społecznego oraz będzie stanowiła okazję do wymiany doświadczeń związanych z działaniami prozdrowotnymi pomiędzy uczestnikami spotkań.
autor: Monika Sobiech
Więcej: na stronie WOSIR Drzonków
2. Projekt pt. „ARTYSTYCZNA PODRÓŻ SENIORA PO ZIELONEJ GÓRZE”.
Projekt został złożony 21 lutego 2022 r. po korekcie finansowej 15 marca br. i złożeniu ponownej oferty dotyczy REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO, O KTÓRYCH MOWA W ART. 14 UST. 1 I 2 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 R. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE (DZ. U. Z2018R. POZ. 450, Z PÓŹN. ZM.), którego organem administracji publicznej jest Prezydent Miasta Zielona Góra.
Rodzaj zadania publicznego: Organizacja imprez i przedsięwzięć związanych z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Rozpoczęcie projektu: 1.04.2022, zakończenie: 31.12 2022.
Syntetyczny opis zadania:
Zadanie składa się z 3 bloków artystycznych: malarskich, fotograficznych, muzycznych połączonych wspólną linią programową: Zieloną Górą. Członkowie Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji jubileuszu obchodów związanych z 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich zaprezentują mieszkańcom „Zielona Górę” – artystyczny obraz miasta z perspektywy osoby dojrzałej.
Miejsce realizacji zadania: Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C Norwida i Miasto Zielona Góra.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby ludzi starszych i samotnych. Jego podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów, poprzez ich aktywizację i integrację. Obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich idealnie wpasowują się w ten trend. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli rozwijać swoje pasje, nabywać nowe umiejętności artystyczne, wyrażać śpiewem, na płótnie i papierze fotograficznym swoje emocje, ale przede wszystkim aktywnie i miło spędzać wolny czas w gronie osób o podobnych zainteresowaniach. Dzięki warsztatom seniorzy mają nabrać większej pewności siebie, ale też zwykłej satysfakcji, dumy i radości z własnych osiągnięć.
Realizacja projektu:
1.Koncert chóru MODERATO w dniu 4.09.2022 pt. “Piosenki o Zielonej Górze”
3. Kino znad granicy 2022
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Kino znad granicy to przegląd filmów niemieckich i polskich, będący częścią większego projektu: 8(11). Festiwalu Filmu Teatru i Książki Kozzi Kraftówna Łomnicki (Zielona Góra,10-14.06.2022). Jednym z nurtów Festiwalu jest prezentacja publiczności niemieckich filmów wraz z ich omówieniem przez Bernda Budera, dyrektora programowego Film Festival Cottbus i polskiego krytyka filmowego. Ponad to B. Buder weźmie udział w obradach jury, które przyzna nagrody KLAPS 2022 filmom prezentowanym podczas Festiwalu dla najlepszego aktora lub reżysera filmu sensacyjnego i za całokształt twórczości oraz w uroczystej gali wręczenia nagród.
Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wysokość dotacji: 23 000,00 zł
Całkowita wartość projektu: 51 130,00 zł
4. Kozzi Gangsta Festiwal
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wraz z Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zapraszają na Kozzi Gangsta Festiwal, który jest częścią 8(11). Festiwalu Filmu, Teatru i Książki KOZZI – KRAFFTÓWNA – ŁOMNICKI (10-14 czerwca 2022 r.).
W ramach projektu zaprezentowany zostanie spektakl „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta. Monodram jest połączeniem elementów komedii, kryminału, powieści miłosnej, pełnym zaskakujących zwrotów akcji. Kolejnym elementem zadania będzie wyświetlenie następujących filmów kryminalnych:
-Lokatorka, reż. Michał Otłowski, Polska 2021,
-Mój dług, reż. Denis Delić / Bogusław Job, Polska 2022,
-Furioza ,reż. Cyprian T. Olencki, Polska 2021.
Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał dofinansowanie ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra.
Kwota dotacji: 10 000 zł
Aktualne informacje na:
http://www.festiwal.norwid.net.pl/
https://www.facebook.com/festiwalzgora/
8. Festiwal Filmu,Teatru i Książki
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wraz z Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zapraszają na 8. Festiwal Filmu,Teatru i Książki (10-14 czerwca 2022), zadanie współfinansowane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, jest częścią dużego festiwalu: 8(11). KOZZI FILM FESTIWAL. Festiwal Filmu, Teatru i Książki KOZZI – KRAFFTÓWNA – ŁOMNICKI.
Zadanie obejmuje:
1) Cykl Książka teatralna i filmowa na Festiwalu to spotkania autorskie z autorami i bohaterami książek
okołoteatralnych, wspomnieniowych, bio- i autobigraficznych, w tym:
– Remigiusz Grzela, “Barbara Krafftówna w krainie czarów”- spotkanie z autorem i rozmowa o książce.
2) Cykl Spotkanie z…. to portrety znanych polskich aktorów/aktorek filmowych i teatralnych, reżyserów, krytyków ujęte w rozmowę z widzem. Gośćmi cyklu będą:
– Sławomira Łozińska,
– Lech Dyblik,
– Bartosz Blashke.
3) Cykl Przystanek Teatralny to arcydzieła literackie na scenie oparte na klasyce literackiej. Lubuskiej widowni zaprezentujemy:
– “Małe zbrodnie małżeńskie” Ericha Emanuela Szmidtta w reż. Karola Jerzego Wróblewskiego z udziałem Beaty Kawki i Mirosława Zbrojewicza.
4) Cykl Film Polski, w ramach którego zaprezentujemy widzowi dwie najnowsze polskie produkcje:
– Sonata, reż. Bartosz Blaschke, Polska 2022,
– Jakoś to będzie, reż. Sylwester Jakimow, Polska 2022,
– Marzec `68, reż. Krzysztof Lang, Polska 2022,
– Fucking Bornholm, reż. Anna Kajzek, Polska 2022,
– Kraftówna w krainie czarów, reż Remigiusz Grzela, Polska 2022,
– Piosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski, Polska 2021.
Celem zadania są: promocja kultury wysokiej, popularyzacja polskiej twórczości filmowej i teatralnej dla dorosłych, popularyzacja polskiej literatury filmowej i teatralnej oraz promocja Województwa.
Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Wartość dotacji: 25 000,00 zł
Aktualne informacje na:
http://www.festiwal.norwid.net.pl/
https://www.facebook.com/festiwalzgora/
24. Międzynarodowy Otwarty Konkurs na Rysunek Satyryczny
Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Celem zadania jest upowszechnianie, w szerokim tego słowa znaczeniu, formy plastycznej, jaką jest rysunek satyryczny, zapoznawanie się z nowymi nurtami tej dziedziny sztuki w Europie i na świecie, umożliwienie debiutu artystycznego młodym, uzdolnionym plastycznie, zarówno profesjonalistom (uczniom oraz studentom szkół i uczelni plastycznych), jak i amatorom; możliwość zorganizowania w Zielonej Górze wystaw indywidualnych debiutującym artystom.
Efektem realizacji projektu jest pokonkursowa wystawa zawierająca najlepsze rysunki 24. edycji konkursu, która pokazywana będzie w wielu salonach wystawowych w Polsce, promująca rysunek satyryczny i najnowsze nurty tego gatunku artystycznego. Wystawie towarzyszy wydawany katalog. Projekt sprzyja integracji środowiska plastyków lubuskich wokół działań Biblioteki, a zwłaszcza promocji sztuki. Uroczysty finisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród umożliwi mieszkańcom miasta i gościom kontakt z wieloma rysownikami z Polski i z zagranicy i pozwoli na obcowanie mieszkańców miasta i regionu z profesjonalną sztuką rysunku satyrycznego, łatwą w odbiorze ze względu na uniwersalność języka rysunku. Projekt sprzyja promocji Zielonej Góry i jej oferty kulturalnej oraz twórczości lokalnych artystów – satyryków. Wyselekcjonowane prace konkursowe trafiają do bibliotecznych zbiorów i budują największą kolekcję rysunku satyrycznego w Polsce.
Tematem tegorocznego konkursu jest „Praca zdalna”.
Nagrody:
Grand Prix – 5000,00 zł + statuetka I nagroda – 4000,00 zł II nagroda – 3000,00 zł III nagroda – 2000,00 zł Dodatkowo przewidziane są nagrody specjalne.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra.
Wysokość dotacji: 11 000,00 zł
Aktualne informacje na : http://www.satyryczny.norwid.net.pl/
https://www.facebook.com/konkursnarysuneksatyryczny