34. WARSZTATY ARTYSTYCZNE RSTK GORZÓW WLKP-GARBICZ

0 Comments

W dniach 20.10. – 29.10.2016 odbyły się XXXIV Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne w Gorzowie i Garbiczu, w których wzięła udział ekipa z naszego UTW: Barbara Dzięcielewska, Anna Tylkowska i Krystyna Kuczyńska z klubów plastycznych, Eugeniusz Czerwiński z Kabaretu „Monte Verde”, Bolesław Polarczyk z Klubu Fotograficznego „Fotooko” i Alina Kruk z Ewą Kwaśniewicz z Zespołu Literackiego „Oksymoron”.

Pierwsze trzy dni spędziliśmy w Gorzowie, braliśmy tam udział w slamie poetyckim i w nocy poetów. W sobotę 22 października odbyła się impreza z okazji 35-lecia Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie, której byliśmy widzami. Czas pozostały wykorzystaliśmy na przygotowanie się do programu poetycko-muzycznego „Quo vadis Domine”, który odbył się w niedzielę po mszy w gorzowskiej Katedrze.

Niedzielnym popołudniem pojechaliśmy do Garbicza , do Pałacu „Magnat”, gdzie obyła się zasadnicza część Warsztatów. Literaci ćwiczyli emisję głosu i czytanie wierszy do mikrofonu. Chodzili na konsultacje literackie do uznanych poetów, Marka Wawrzkiewicza z Warszawy i Aarne Puu z Krakowa. Wszyscy mieliśmy swoje wieczory autorskie w podziemiach Pałacu. Muzycy, których konsultantką była Joanna Rawik przygotowywali się do wieczornych występów, odbywających się codziennie. Brali też w nich udział poeci recytujący swoje wiersze. Fotografowie i filmowcy , których wszędzie było pełno, dokumentowali nasze działania. Malarze, w specjalnie dla nich przygotowanej pracowni, malowali obrazy. Wszyscy mogliśmy wzajemnie obserwować swoją pracę.

Joanna Rawik zaprezentowała program autorski „Edith Piaf – ptak smutnego stulecia”, a Marek Wawrzkiewicz opowiedział nam jak to „można wierszem zapisać życie”.

Bardzo ciekawy był wieczór synkretyczny, na którym były zaprezentowane pokazy slajdów i krótkich filmów do naszych wierszy, min. do wiersza Aliny Kruk ”Swatka jesień”.

Warsztaty zakończyła Biesiada Podsumowująca Warsztaty. Była na niej: prezentacja tekstów literackich, min. tych napisanych do obrazów powstałych w Garbiczu; prezentacja piosenek i utworów muzycznych opracowanych na Warsztatach; prezentacja miniatur filmowych i zdjęć zrealizowanych podczas Warsztatów i wernisaż prac plastycznych powstałych w czasie Warsztatów.

Spędziliśmy bardzo pracowicie czas. Byliśmy zajęci od rana do wieczora. Wróciliśmy do Zielonej Góry bogatsi o nowe doświadczenia i pełni wrażeń.

opr. Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Bolesław Polarczyk – krótki film inspirowany poezją Małgorzaty Pfisterer

oraz Ewelina Wieczorek – do poezji Aliny Kruk