FOTOOKO W MZK

0 Comments

 
  Życie seniora nie musi być szare i monotonne. To idealna pora na zaglądanie do miejsc, na które wcześniej nie mieliśmy czasu ani okazji ku temu. 12 listopada klub fotograficzny “Fotooko” z udziałem p. prezes ZUTW- Zofią Banaszak gościł w Zajezdni Autobusowej MZK w Zielonej Górze przy ul.Chemicznej 8. Pięknie przebudowany obiekt zadziwił wszystkich. Ponad 20-osobową grupą zaopiekował się p. Andrzej Bujnowski – specjalista do spraw BHP, który w tym przedsiębiorstwie przepracował 36 lat, stąd jego wiedza o tej firmie jest imponująca. W pierwszym rzędzie udzielił nam informacji o miejscu, w którym staliśmy, gotowi do współpracy z aparatem fotograficznym. Otóż, marzeniem każdego kierowcy było, żeby jego autobus po opuszczeniu ulicy garażował pod dachem. Dzięki unijnym środkom to marzenie udało się zrealizować i dziś wszystkie autobusy znalazły miejsce na zadaszonym placu postojowym. W dalszym ciągu trwa realizacja PROJEKTU, którego celem jest dalsza rozbudowa systemu transportu publicznego, przy jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko. Władze miasta również wspierają nieustannie rozwój przedsiębiorstwa.

   Dzisiaj plac postojowy zajmuje 1 ha ogólnej powierzchni i jest w stanie pomieścić 76 autobusów. Przedsiębiorstwo zatrudnia 180 kierowców, w tej liczbie 17 kobiet, które nie tylko świetnie radzą sobie zawodowo, ich obecność również “łagodzi obyczaje” w świecie mężczyzn.

  Dalsza część spotkania odbywała się już w sali budynku biurowego, gdzie serdecznie powitała nas p. dyr MZK Barbara Langer. W podziękowaniu za życzliwe przyjęcie słuchaczy ZUTW  p. prezes Z. Banaszak wręczyła jej kwiaty i wyraziła szczerą chęć kontynuowania dalszej współpracy. Wspólnie z p. A.Bujnowskim, pani dyrektor przybliżyła nam historię komunikacji miejskiej. Pierwszy autobus MPGK wyruszył w 1954 roku spod Mody Polskiej w kierunku Jędrzychowa. Pan Andrzej aktualnie oprócz stałych obowiązków archiwizuje pamiątki z tamtych czasów, jako że brakowało ich wcześniej. Uwieczniliśmy na fotografiach pierwszy przystanek, liczne puchary, dyplomy, medale, pierwsze urządzenia w starych autobusach. Najstarszą pamiątkową fotografię do archiwum podarowała MZK pierwsza zielonogórska konduktorka p.Teresa Kiełczykowska. Warto wiedzieć, że najstarszy autobus Star M51 był metalowo-drewnianej konstrukcji, przewoził 18 pasażerów i miał sporo miejsca na bagaż. Najstarsi mieszkańcy pamiętają nietypową pasażerkę – kozę, która pieszo chodzić nie lubiła.
                              

   Od września 2018 roku na ulice miasta wyjechały autobusy elektryczne, aktualnie jest ich dużo więcej. Do 2030 roku, zdaniem p. dyr B. Langner, istnieje szansa, że wycofane zostaną wszystkie diesle.

  Koleżanki i koledzy z ZUTW – oto garść porad jakie uzyskaliśmy podczas tego spotkania. Korzystając z transportu publicznego, pozyskujmy darmowe bilety, o ile skończyliśmy 70 lat, logujmy je w autobusie, bo to one mogą stać się dowodem w nieprzewidzianej sytuacji. Pamiętajmy, że w autobusach funkcjonuje monitoring, niezwykle pomocny, gdy ktoś z pasażerów dopuści się chuligaństwa lub innego karalnego czynu. Na każdym przystanku znajdziemy nr tel. dyspozytora MZK, który służy pomocą przez całą dobę. Sygnalizujmy wysiadanie, naciskając “ciepły guzik”, unikniemy zbędnych nieporozumień.

  Bogatsi o tę wiedzę, wdzięczni za punktualne kursy, za wyraźne, elektroniczne tablice informacyjne na przystankach inaczej spojrzymy jak “Czerwony autobus ulicami mego miasta mknie. Mija nowe, jasne domy i ogrodów chłodny cień…” (A.Bogucki)
                                   Opisała: Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Zdjęcia: Janina Komorowska

Zdjęcia: Nina Czekała