WYSTAWY ZATRZYMANE W CZASIE
11 marca 2020 roku w Galerii u TERRY w Klubie Fabryka Food & Music w Zielonej Górze miało nastąpić uroczyste otwarcie dwóch wystaw malarskich – malarstwa słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. Przygotowane plakaty, foldery, zaproszenia, wyeksponowane obrazy. 6 marca – zawieszenie wszelkich zajęć, spotkań- PANDEMIA.
Wystawa ZUTW nosi tytuł “Być kobietą”, chcieliśmy nawiązać do Dnia Kobiet, bo “Być kobietą, być kobietą… nawet, gdyby komuś miało to przeszkadzać “.
“Kobieta od wieków była inspiracją dla artystów. Malarze poświęcali jej tematy swoich obrazów wyrażając w ten sposób fascynację pięknem kobiecej duchowości i cielesności. Tradycyjnie przypisywane kobiecie cechy były źródłem niezliczonych alegorii i ukrytych znaczeń, a zmysłowość kobiecego ciała możliwością zaprezentowania warsztatu malarskiego, okazją do stworzenia gry linii i plam, światła i cienia, wydobycia płaszczyzn za pomocą koloru”. Głównym motywem wystawianych prac malarek z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są kobiety zwiewne, marzące, kobiety z sexapilem...
Autorki prac:
Bajorek – Irzykowska Danuta
Cap Barbara
Furman Irena
Kamińska Urszula
Karczewska Elżbieta
Kuczyńska Krystyna
Nalepa Elżbieta
Pasieczna Teresa
Sidorkiewicz Stanisława
Stanglewicz Elżbieta
Wytrykowska Danuta
Zofia Banaszak
Wystawa gorzowska nosi tytuł „Twórczość w wielu odsłonach”. Eugeniusz Jaszkul, artysta malarz, który prowadzi Sekcję Plastyki w gorzowskim utw pisze cytując słowa Vincentego van Gogha. „Jeśli słyszysz w sobie głos mówiący nie umiesz malować, maluj mimo wszystko a ten głos ucichnie.”
Już po raz piąty ramach współpracy kulturalnej między Uniwersytetami Trzeciego Wieku z Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry swoje prace wystawia Sekcja Plastyki działająca przy utw w Gorzowie Wlkp.
Od 27 lat uczestnicy zajęć plastycznych edukują się pod okiem moim okiem. Malują z potrzeby wyrażania swoich spostrzeżeń, emocji, przeżyć wrażeń czy twórczych poszukiwań.
Celem działalności w sekcji jest nie tylko zdobywanie wiedzy, rozwoju zdolności twórczych, ale także prezentowanie dorobku twórczego na wystawach. Od początku dużą wagę przywiązywano do wspólnego spędzania czasu i jego organizowania, także wspólnych imprez integrujących. Miła, serdeczna, życzliwa, przyjazna atmosfera scala grupę. Ciekawe zajęcia, wernisaże, imprezy, plenery, spotkania towarzyskie dają im wiele radości i wzbogacają życie.
Każda wystawa zbiorowa pokazuje niezwykłą różnorodność w swej treści i formie. Najistotniejsze jest to, że uczestnicy są aktywni, wrażliwi na piękno i po swojemu dokonują interpretacji otaczającej ich rzeczywistości.
Współpraca uniwersytetów różnych miast umożliwia szerokie spojrzenie na zróżnicowany dorobek artystyczny i wymianę doświadczeń.
Prace wystawiają:
Beiger Maria
Capała Janina
Fraudenberger Ewa
Hrebeniak Magdalena
Jadwiga Pakuła
Jankowska Halina
Jaźwińska Waleria
Kasztelan Stefania
Kondracka Henryka
Kowala Anna
Krupecka Barbara
Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Małgorzata Olewska
Marcinów Bożena
Marecka Wanda
Pietrzak Janina
Płocieniczak Mieczysława
Radzioch Zbigniew
Rej Bożena
Sidorowicz Józefa
Sobczyk Halina
Szaluś Zdzisław
Szmit Wiesława
Szmit Wiesława
Szumilas Stefania
Trzmielewska Teresa
Wasiak Lilla
Wejher Kazimiera
Zaleska Barbara
Fotokopie obrazów: Bolesław Polarczyk