OTWARCIE WYSTAWY PRAC MALARSKICH

0 Comments

16 września 2020 r. w klubie “Fabryka” przy ul. Moniuszki w Zielonej Górze prezes Stowarzyszenia Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Czesław Ganda i prezes Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Banaszak dokonali otwarcia wystawy obrazów. Gorzowscy słuchacze utw, pod kierunkiem artysty plastyka Eugeniusza Jaszkiela, zaprezentowali prace pt: “Malarstwo w wielu odsłonach”, a zielonogórscy słuchacze pt: “Być kobietą”. Prezentację obrazów na wystawie znacznie opóźniła pandemia, więc nic dziwnego, że na jej otwarciu było wiele radości, że wreszcie jest, zarówno ze strony autorów prac, jak i oglądających. Obrazy w piwnicach po dawnej winiarni w “Fabryce” prezentowały się świetnie i przez jakiś czas będą to klimatyczne miejsce ozdabiały.

Otwierając wystawę, oboje prezesi uniwersytetów podkreślali, że dla gorzowskich i zielonogórskich seniorów takie wspólne tworzenie daje nową wartość, uczy oraz buduje radość w seniorskim życiu z kontaktów z innymi ludźmi. Podziękowania i wdzięczności kierowali do właścicieli klubu “Fabryka” za możliwość zorganizowania tutaj wystawy. O obopólnym zadowoleniu ze współpracy przekonywała też właścicielka “Fabryki” Terra Fanin.

“Malarstwo w wielu odsłonach” – wystawa Sekcji Plastyki z utw w Gorzowie Wlkp. to barwne pejzaże, kolorowe kwiaty, ludzie. To niezwykła różnorodność w swej treści i formie. Utalentowani gorzowscy słuchacze utw, jak sami mówią, malują z potrzeby wyrażania swoich spostrzeżeń, emocji, przeżyć, wrażań i twórczych poszukiwań.

“Być kobietą” – głównym motywem prac malarek ZUTW na wystawie są kobiety. Kobiety zwiewne, marzące i z sexapilem…Kobieta od wieków była inspiracją dla artystów malarzy, więc zainspirowała też uzdolnione malarki zielonogórskiego uniwersytetu.

Autorzy obrazów i wszyscy obecni na otwarciu wystawy, spędzili w klubie “Fabryka” bardzo miłe popołudnie, które uświetnili aktorzy kabaretu “Monte Verde”: Irena Marciszonek, Mirka Branicka-Polarczyk, Katarzyna Jarosz-Rabiej i Zbigniew Banaszak. Ich kabaretowe, dowcipne teksty piosenek, piosenka “Jej portret” z repertuaru Bogusława Meca w wykonaniu duetu okazjonalnego Z. Banaszak i M. Branicka-Polarczyk, piosenki Piotra Szczepanika w wyk. Z. Banaszaka rozbrzmiewające w zabytkowych murach, na tle wystawionych obrazów, sprawiły, że żal było opuszczać gościnne progi “Fabryki”.

Wszyscy rozstali się w przekonaniu, że dobra współpraca prowadzi do osiągnięcia rezultatu, który przewyższa swoją wartością efekty osiągane przez działanie pojedynczej osoby. Współpraca daje możliwość rozwoju – pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń.

To ważne, kulturalne wydarzenie rejestrowali, dokumentowali słuchacze Klubu Fotograficzno-Filmowego “Kwadrat”.

Zobacz też – KLIKNIJ

A tak wystawę przedstawiają słuchacze Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – KLIKNIJ

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Fotokopie obrazów: Bolesław Polarczyk

Fotokopie obrazów:Bolesław Polarczyk

 

Wideo: Kazimierz Błaszyński