MOJE MALARSTWO

0 Comments

W holu Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od końca lutego 2021 roku fascynuje wielu odwiedzających wystawa malarstwa Stanisławy Sidorkiewicz pt. “Malarstwo w czasach zarazy Stanisławy Sidorkiewicz”.
Obrazy malarki, które powstawały w czasach pandemii urzekają niezwykłą wyobraźnią i talentem.
Stanisława Sidorkiewicz jest słuchaczką ZUTW od czerwca 2012 roku. Przez wiele lat uczyła matematyki w zielonogórskich szkołach. Swoje umiejętności artystyczne rozwijała i rozwija pod okiem artysty malarza Zbigniewa Szymoniaka, który prowadzi zajęcia w naszym Uniwersytecie, miedzy innymi w grupie plastycznej “TERMOPILE”, do której należy Stanisława. Nasza artystka doskonali też wiedzę i swój warsztat w zespole “BABIE LATO” w Zielonogórskim Ośrodku Kultury.
O sobie autorka wystawy tak pisze:
“Malowanie jest dla mnie wielką przygodą. Od 9 lat spełniam swoje marzenia, z malowania czerpię radość, siłę w pokonywaniu trudności i szarości dnia codziennego. Maluję pejzaże, kwiaty, portrety, zwierzęta i abstrakcje. Preferuję malarstwo akrylami, olejem i akwarelami. Inspiracje czerpię z otoczenia – natury, podróży, fotografii. Mieszkam pod lasem. Przyroda daje mi spokój i możliwość wyciszenia. W obecnym czasie, czasie zarazy chętnie maluję abstrakcje, uciekam od realnych obiektów, przedmiotów. Staram się swobodnie, spontanicznie operować kolorem -plamą i formą, to one wyzwalają we mnie emocje i porządkuje je. Maluję to co czuję i to co podpowiada serce i wyobraźnia. Malowanie uduchawia i wzmacnia mnie, doceniam każdy dzień, bo nie pojawi się drugi raz. Każdy ma w życiu to, na co się odważy – żałuję jednego, że za późno odważyłam się malować”.
W najbliższych “INSPIRACJACH” ukaże się rozmowa ze Stanisławą Sidorkiewicz, którą przeprowadziła Barbara Dzięcielewska.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
Fotokopie obrazów: Bolesław Polarczyk