UCZYMY SIĘ ŚWIADOMIE FOTOGRAFOWAĆ, NIE “PSTRYKAĆ”

0 Comments

Na Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku od 2012 roku prowadzone są zajęcia Pracowni Edukacji Fotograficznej. Cieszą się one sporym zainteresowaniem. Dla słuchaczy ZUTW jest to możliwość zdobycia wiedzy o fotografii po to, żeby ich zdjęcia były wykonywane poprawnie, ciekawie i cieszyły oczy bliskich oraz oglądających. Zajęcia prowadzone są przez artystę fotografa Pawła Janczaruka. Warto uczyć się od najlepszych, od tych, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Mając możliwość zajęć z członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików o imponującym dorobku: udział w ponad 500. wystawach zbiorowych, 52 wystawy indywidualne i ponad 70 nagród na swoim koncie, warto skorzystać, rezultaty nauki słuchaczy są widoczne również poza ZUTW. Zdjęcia uczestników zajęć często nagradzane są w konkursach ogólnopolskich, a wystawy zbiorowe i indywidualne prezentowane w innych miastach Polski.

„Zajęcia w PEF są, moim zdaniem, niezbędnym etapem w edukacji, bo chodzi o to, żeby robiąc jak najwięcej fotografii, nauczyć się rozpoznawać własne błędy, a bez fachowych uwag jest to niemożliwe” – pisała Małgorzata Turzańska, jedna z uczestniczek zajęć.

Zajęcia Pracowni prowadzone są w formie prostych i przystępnych wykładów oraz ćwiczeń. Zadawane są zadania, które mają ułatwić przyswojenie wiedzy fotograficznej. Na zajęciach pojęcia fotograficzne i technika sprowadzona jest do niezbędnego minimum, natomiast najwięcej uwagi poświęcane jest temu żeby zdjęcia były dobre. Zrobione zdjęcia są szczegółowo omawiane, po to by ich autorzy mieli świadomość, co wykonali dobrze, a co źle i więcej tych samych błędów nie popełniali. Fotograficzne zadania domowe mają wyzwolić u słuchaczy PEF inwencję twórczą, umiejętność opowiadania aparatem różnych historii. Każdy potrafi pstrykać, to łatwe, ale fotografować jest znacznie trudniej i tego właśnie uczą się uczestnicy Pracowni Edukacji Fotograficznej. „Każdemu z nas zależy, żeby jak najwięcej się nauczyć i żeby nasze zdjęcia były coraz lepsze” dopowiada Bogumiła Hyla-Dąbek.

Zachęcam do uczestnictwa w zajęciach Pracowni Edukacji Fotograficznej, której w tym roku program rozpocznie się od poznania własnego aparatu, poprzez ćwiczenia, prostą obróbkę zdjęć, a zakończy się tym, że uczestnicy będą wiedzieć więcej o fotografii, która już nie będzie taką trudną. Zajęcia te to nauka fotografii od podstaw. Zapisywać na zajęcia można się w Biurze ZUTW, zajęcia odbywać się będą w czwartki od godz. 10.00, a rozpoczną się 23 września.

Prowadzący zajęcia Paweł Janczaruk.

Zdjęcia: Paweł Janczaruk