Inauguracja roku akademickiego w UTW Świebodzin

0 Comments

Delegacja słuchaczy ZUTW miała przyjemność uczestniczyć w Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 zaprzyjaźnionego UTW w Świebodzinie. Uroczystość odbyła się 11 października 2021 roku w Świebodzińskim Domu Kultury, jego nowy wizerunek zaimponował wszystkim, którzy tego dnia przekroczyli próg tej instytucji.
Bardzo sprawnie to wydarzenie poprowadziła Beata Czechowska, kierownik działu artystycznego i administracji tejże placówki i to ona  powitała serdecznie zaproszonych gości oraz wszystkich słuchaczy UTW przy Świebodzińskim Domu Kultury wraz Danutą Sobocińską, szefową Rady Programowej. Wspólne odśpiewanie studenckiego hymnu Gaudeamus igitur  wywołało wzruszenie i nadało uroczystości bardzo uroczystą oprawę.
Inaugurację kolejnego roku działalności UTW w Świebodzinie swą obecnością zaszczycili: Tomasz Sielicki, Burmistrz Miasta Świebodzin; Zbigniew Szumski, starosta powiatu  świebodzińskiego; Urszula Miara, przewodnicząca Rady Powiatu; Tomasz Olesiak, przewodniczący Rady Miasta.
Każda z wymienionych osób zabrała głos, podzieliła się swoimi refleksjami, które były wynikiem  obserwacji stylu życia seniorów, skupionych wokół liderów prowadzących różnorodne zajęcia przy świebodzińskim UTW. Wszyscy zgodnie podzielili radość z wyjścia z czasów izolacji, które odcisnęły się głębokim piętnem na psychice osób samotnych, zagubionych w trudnej rzeczywistości. Jednocześnie pełne podziwu słowa padły wobec tych, którzy właśnie wtedy,  kiedy funkcjonowanie w świecie rzeczywistym było mocno utrudnione, wyrażali swoją aktywność   w świecie równoległym, np. na FB czy poprzez inne portale społecznościowe.
Rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego jest świadectwem powrotu do życia w realu i oby tej radości bycia razem i bliskości z drugim człowiekiem nie zakłócały nieprzewidziane wydarzenia. Stąd ogromna prośba wszystkich przemawiających: „Szczepmy się!”, bo to gwarancja nieprzerwanej działalności UTW do końca roku akademickiego.
Oprócz  życzeń na ręce przewodniczącej Rady Programowej, Danuty Sobocińskiej złożono kwiaty, które tradycyjnie tego dnia trafią na groby pierwszych słuchaczy, jako wyraz szacunku i pamięci o nich. Danuta Sobocińska może pochwalić się 40-letnim doświadczeniem w pracy z seniorami, docenia zatem każdą formę ich aktywności, zachęca do kolejnych inicjatyw, dzięki którym będą zdrowsi i bardziej szczęśliwi. Następnie podziękowała gościom, którzy jako władze miasta i powiatu wspierają i otaczają troską seniorów w mieście, potrafią też słuchać i czerpać z ich mądrości to, co stanowi o godności człowieka i szacunku do przeszłości.
Gościem specjalnym wydarzenia był  Krzysztof Fedorowicz, dziennikarz, pisarz, a wreszcie zdolny winiarz, jako jeden z nominowanych do Nagrody Nike otrzymał Złote Pióro za powieść „Zaświaty”. W aurze mistyki winobrania na światło dzienne z dalekiej przeszłości powyciągał opowieści o ludziach z naszych stron, którym nie było dane zestarzeć się na ziemi swych ojców… Wielu uczestników spotkania wyszło z książką i autografem  pisarza zakochanego w swojej Małej Ojczyźnie.  
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie  i gościnność, za przyjazną atmosferę i ciepłe słowa.  ZUTW  oczekuje gości ze Świebodzina  19 października 2021  z okazji naszej Jubileuszowej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022.  Do zobaczenia!
Oprac. M.Turzańska

Fotorelacja organizatora – KLIKNIJ               

Zdjęcia: Teresa Kaczmarek