WYKŁAD nt. „INDYWIDULANE ORAZ INSTYTUCJONALNE WSPARCIE OSÓB STARSZYCH”

0 Comments

Zapraszamy na wykład 26 października 2021 roku /wtorek/. Rozpoczęcie – godz. 16:00, Sala im. Janusza Koniusza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida. Spotkanie poprowadzą: prof. UZ dr. hab. Grażyna Miłkowska, Wioletta Baziuk i Krzysztof Łoziński – przedstawiciele Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera.

Więcej o wykładzie:

STAROŚĆ

Każdy z nas reaguje na nią inaczej dlatego oblicz starości jest tak wiele. Człowiek starzeje się już od momentu przyjścia na świat. Ten etap życia człowieka jest różnie określany. Starość to jesień życia, nasza druga młodość czy też złoty wiek życia. Starość jest wpisana w życie człowieka i nie możemy jej uniknąć. Natomiast to jak ją przeżyjemy, jak ją będziemy traktować zależy w dużym stopniu od nas, ale tylko wtedy, gdy się do tego przygotujemy.

Możemy i powinniśmy mieć nadzieję na najlepsze. Mimo tego, powinniśmy przygotować się nie tylko na to, co prawdopodobne, ale także na to, co jest całkiem możliwe.

Niektórzy ludzie mają to szczęście, że mimo upływu wieku nadal są silni i niezależni, ale pan Henryk nie był jednym z nich. Był przykuty do wózka inwalidzkiego, odkąd kilka lat wcześniej poważne złamanie biodra kosztowało go zdolność chodzenia. Miał też łagodną demencję, która sprawiała, że był nieco zapominalski i niezorganizowany. Dzisiaj nie wiadomo, czy zapomniał, czy nie zdążył ukończyć – lub zrewidować – swojego planu opieki. Szkoda, ponieważ utrudni to jego rodzinie i bliskim zapewnienie właściwej pomocy i wsparcia w razie nagłej potrzeby.

W czasie wykładu postaramy się ułatwić ten proces Tobie i Twojej rodzinie. Omówimy planowanie opieki, przedstawimy wskazówki, które mogą pomóc seniorom w opiece. Podpowiemy gdzie i jak szukać wsparcia. Scharakteryzujemy instytucjonalny system pomocy społecznej, wsparcie organizacji pozarządowych oraz sektor usług prywatnych. Zaprezentujemy w zarysie również działalność naszego Stowarzyszenia.

Odpowiemy również na Państwa pytania w zakresie opieki nad osobami zależnymi.

Serdecznie zapraszamy