SPOJRZENIE NA WSCHOWĘ – Wystawa Fotograficzna Klubu „Fotooko” przy ZUTW

0 Comments

SPOJRZENIE NA WSCHOWĘ – Wystawa Fotograficzna Klubu „Fotooko” przy ZUTW

Po Szprotawie, Kożuchowie, w ramach programu „Poznajemy lubuskie”, członkowie Klubu „Fotooko” wzięli udział w kolejnym plenerze fotograficznym, tym razem we Wschowie. Wyjazd ten zaowocował wystawą, której wernisaż odbył się 9 listopada 2021 roku w Sali Klubowej ZUTW. Licznie zebranych gości powitało kierownictwo Klubu „Fotooko”: Ewa Kwaśniewicz i Roman Grobarski w towarzystwie p. Zofii Banaszak, prezes ZUTW. Przewodnicząca podziękowała wszystkim, którzy włączyli się aktywnie w organizację tej wystawy: Krystynie Filmanowicz za ciekawy plakat, zapowiadający otwarcie wystawy o miasteczku Wschowa, Krzysztofowi Suboczowi – kuratorowi wystawy, który włożył wiele wysiłku, aby fotografie ładnie, a więc bez technicznych usterek, opowiadały o miejscach, które odwiedzili słuchacze ZUTW. Z selekcją fotografii sprawnie poradzili sobie K. Subocz, E. Kwaśniewicz, R. Grobarski i R. Pawliczak.
Pani prezes podziękowała zarówno organizatorom wystawy jak i autorom zdjęć, na których uwiecznione zostało urokliwe piękno miasteczka o ciekawej przeszłości. Plenery fotograficzne, dodała Z. Banaszak, to również okazja do utrwalania wspomnień, poznawania ciekawych osób i integrowania się grupy.
Wszystkich obecnych na wernisażu zachwyciła dekoracja stołu, której można byłoby nadać tytuł „Pożegnanie jesieni”. Wyczarowała ją samodzielnie uzdolniona artystycznie Alicja Zięta, która w tym roku dołączyła wraz z równie aktywnym słuchaczem – Kazimierzem Błaszyńskim do grupy słuchaczy skupionej przy „Fotooku”.
Wizyty w miasteczkach naszego województwa są bardzo kształczące. Historia Wschowy sięga aż do XII wieku. Jej średniowieczne korzenie pozostawiły wiele śladów w zabudowie miasta. Fotografujący mogą być wdzięczni urbanistom wieków średnich, którzy tak zaplanowali rozbudowę miasteczka, aby kamieniczki bez względu na to, czy znajdują się po stronie wschodniej czy zachodniej, miały korzystne oświetlenie. Najwięcej fotografii wykonanych zostało na terenie Lapidarium Rzeźby Nagrobnej i mają one szczególny urok. Wywołują nieokreśloną nostalgię za tym, co minęło, odeszło na zawsze…
Odwiedzajmy zatem te niewielkie miejscowości, utrwalajmy urokliwe zakątki na fotografiach, poczujmy ich atmosferę, zapamiętajmy ludzi i miejsca, by nie ziściły się do końca słowa Antoniego Słonimskiego, wybitnego, polskiego poety:
„Nie masz, już nie masz w Polsce małych miasteczek,
nie masz już tych miasteczek, gdzie szewc był poetą,
zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem,
gdzie biblijne pieśni wiatr łączył z polską piosenką
i słowiańskim żalem.”
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, może fotografie wyeksponowane w Sali Klubowej zachęcą do wyprawy, by zobaczyć te miejsca „na żywo”?

Oprac. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia klubowiczów Fotooko
Zdjęcia: Krzysztof Subocz
Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński