WSPOMINAMY ANDRZEJA KOZAKA

0 Comments

To już rok, jak Andrzeja Kozaka nie ma z nami, słuchaczami Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do naszego uniwersytetu Andrzej zapisał się w 2007 roku i dał się poznać jako aktywny słuchacz, zawsze pogodny, uśmiechnięty, pomocny, życzliwy dla wszystkich. Był członkiem Zarządu w latach 2009-2013. Należał do klubu FOTOOKO i Grupy Fotograficzno- Filmowej KWADRAT. To właśnie Grupa KWADRAT, prowadzona przez Bolesława Polarczyka, 14.02.2022 postanowiła w sposób szczególny uczcić rocznicę śmierci Andrzeja.

W łączniku siedziby ZUTW powieszono wystawę zdjęć Andrzeja Kozaka “Moje spacery”, którą prezentował w grudniu 2013 roku w Informacji Zielonogórskiej. Tam gdzie autor spacerował trwała budowa zbiornika retencyjnego i obwodnicy kolejowej w Czerwieńsku. Jak wszyscy pamiętamy, Andrzej nie rozstawał się z aparatem fotograficznym. Dokumentował więc teren spacerów, który tam zmieniał się z dnia na dzień. Tytuł wystawy jest przewrotny, de facto dotyczy terenu budowy przedstawionego ciekawie i ładnie przez spacerującego tam i konsekwentnie fotografującego Andrzeja. Jest to też cenny dokument, jak powstawało to, co dzisiaj w Czerwieńsku widzimy. Wystawę otworzyła prezes Zofia Banaszak, po wprowadzeniu Bolesława Polarczyka, który ze wzruszeniem wspominał naszego kolegę. Wspominała Go też p. prezes oraz zaproszona na uroczystość rodzina, żona Stenia Kozak i córka Zofia.

Po otwarciu i obejrzeniu wystawy, wszyscy, którzy przyszli uczcić rocznicę i powspominać niezapomnianego kolegę, przeszli do Sali Klubowej, gdzie przy poczęstunku, obejrzeli prezentację zdjęć słuchaczy, na których był Andrzej Kozak. Prezentację przygotowała Krystyna Filmanowicz. Jej oglądanie przywołało wiele wspomnień, wywołało wzruszenie i sprowokowało do wspomnień. Z Andrzejem, przez tyle lat bywaliśmy w rożnych sytuacjach, ich wspominanie wywołało uśmiech na wielu twarzach, za co wdzięczność okazały żona i córka Andrzeja.

Andrzej Kozak na zawsze zostanie nie tylko w naszej pamięci, zostanie też w naszych sercach.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Roman Grobarski

Pokaz slajdów: Krystyna Filmanowicz