Wodowanie kutra torpedowego na Dzikiej Ochli

0 Comments

W dniu 31.05. Klub fotograficzny Fotooko wraz z zainteresowanymi słuchaczami ZUTW spotkał się na Dzikiej Ochli. Kolega z Klubu, Roman Grobarski, zaprezentował skonstruowany przez siebie model włoskiego kutra torpedowego MAS 526. Konstruktor modelu kutra przedstawił jego krótką historię. Zbudowany w stoczni Baglietto w roku 1939 MAS 526 był jednym z czterech włoskich kutrów torpedowych operujących latem roku 1942 na jeziorze Ładoga Tworzyły one 12 pułk kutrów torpedowych. Nim dotarł na Ładogę zdążył przejść chrzest bojowy na Morzu Śródziemnym, a potem przetransportowany został na platformie kolejowej. W trakcie działań wojennych został trafiony i miał rozbity dziób. Włosi wiosną 1943 roku ze względu na ciężką sytuację na Morzu Śródziemnym zrezygnowali z utrzymywania dywizjonu kutrów torpedowych na Bałtyku i wszystkie jego jednostki sprzedali Finom.

Roman Grobarski poprosił panią prezes ZUTW Zofię Banaszak, która została matką chrzestna, o nadanie imienia kutrowi. Po dokonanie chrztu i wzniesienia toastu szampanem, kuter został zwodowany. Wykonał parę okrążeń po jeziorze i popisowo zaparkował przy pomoście.

Atmosfera była super, pogoda dopisała i humory też. Oczywiście zostało zrobione grupowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania.

Zdjęcia: B.Polarczyk
Zdjęcia: E.Subocz
Zdjęcia: K.Filmanowicz
Zdjęcia: K. Błaszyński