WERNISAŻ WYSTAWY KAZIMIERZA BŁASZYŃSKIEGO

0 Comments

W naszym uniwersytecie chętnych do nauki fotografowania nie brakuje, więc nic dziwnego, że tę pasję słuchacze mogą rozwijać, aż w trzech klubach o tym profilu i dodatkowo na zajęciach z profesjonalistą artystą-fotografem. Kazimierz Błaszyński, nasz słuchacz od kilkunastu lat, aktywnie uczestniczył w klubowych i profesjonalnych zajęciach, doskonaląc swoje umiejętności fotografowania. Swoje miejsce odnalazł w Grupie Fotografoczno-Filmowej “Kwadrat”, prowadzonej przez Bolesława Polarczyka, jest też członkiem klubu “Fotooko”. Fotografuje i filmuje. Dzięki jego zaangażowaniu, słuchacze ZUTW mogą oglądać relacje z wielu ważnych i ciekawych zdarzeń, imprez, których w naszym uniwersytecie nie brakuje.

Dzisiaj – 7.11.2022 w siedzibie ZUTW została otwarta indywidualna wystawa fotograficzna Kazimierza Błaszyńskiego pt.”Austria od Melk do Krems. Malowniczy odcinek Dunaju – Dolina Wachau.” Autor wystawy był tam na wycieczce i, biorąc pod uwagę unikalne walory widokowe i architektoniczne Wachau, postanowił uwiecznić je na swoich zdjęciach i podzielić się z nami, słuchaczami ZUTW, ich pięknem. Warto wiedzieć, że Dolina Wachau – przełomowy odcinek Dunaju doliny pomiędzy miastem Melk i Krems an der Donau w Dolnej Austrii, została wpisana w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wystawę otworzyła i pogratulowała autorowi, wyrażając swój podziw dla prezentowanych zdjęć – Zofia Dobrzyńska z Zarządu ZUTW. Bolesław Polarczyk również pogratulował koledze udanej wystawy. Dla prowadzonej przez niego grupy “Kwadrat” każda wspólna i indywidualna wystawa jej członków to ważne wydarzenie i powód do dumy. Następnie głos zabrał sam autor wystawy opowiadając zebranym o przedstawionej dolinie, o fotografii krajobrazowej i warunkach w jakich Dolinę Wachau fotografował. Rozpoczął podczas deszczu, przy brzydkiej pogodzie, która podczas rejsu po Dunaju zmieniała się z godziny na godzinę w nieco lepszą. Fotografowanie w deszczu, gdy szaro, ponuro, łatwe nie jest, bo to od dobrego światła w dużej mierze zależy jakość zdjęcia. Autor wystawy udowodnił, że poradził sobie i z trudniejszymi warunkami, bo zdjęcia są bardzo dobre nie tylko kompozycyjnie, ale i technicznie.

Na tych, co przyszli na wernisaż wystawy Kazimierza Błaszyńskiego, czekała jeszcze niespodzianka w Sali Klubowej ZUTW. Przy kawie i cieście, bo jak się okazało autor wystawy miał tego dna urodziny, wszyscy mogli obejrzeć prezentację zdjęć Doliny Wachau i posłuchać dalszych o niej opowieści. O jej malowniczości, uprawie winorośli, o sadach… Wszyscy obecni czuli się jakby razem z autorem byli na tej urokliwej wycieczce, za co koledze bardzo dziękowali. Na zakończenie bohater dnia usłyszał jeszcze gromkie Sto lat. To było bardzo ciekawe i miłe spotkanie w ramach zajęć Grupy Fotograficzno-Filmowej KWADRAT.

Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek
Zdjęcia: K. Filmanowicz
Zdjęcia: K. Błaszyński

Prezentacja do wernisażu pt. Austria – Od Melk do Krems….

Relacja filmowa z wernisażu. Film Krzysztof Subocz