Przegląd Fotografii ‘2022 Klubu „FOTOOKO”

0 Comments

Maj to nie tylko pora kwitnących kasztanów czy konwalii, to również okres nabrzmiały od wydarzeń kulturalnych, które organizują słuchacze ZUTW zrzeszeni w różnych klubach i zespołach.

Atmosfera wernisażu wystawy fotograficznej Klubu „Fotooko”, który odbył się 9 maja w Sali Klubowej była iście wiosenna, uśmiechnięte twarze, stoły umajone zielenią, typowy gwar, który już dawno opisał J.Tuwim w wierszu „Ptasie radio”.

Otwarcia 11. Przeglądu Fotografii ‘2022 dokonała Zofia Banaszak, prezes ZUTW, witając wszystkich obecnych na tym wydarzeniu, wyraziła nadzieję, że autorzy zdjęć podzielą się z obecnymi na sali refleksjami na ich temat. Pałeczkę prowadzącej przejęła Ewa Kwaśniewicz, współprzewodnicząca Klubu „Fotooko”, która przypomniała, że pomysłodawcą rocznych przeglądów klubowych fotografii był Bolesław Polarczyk, a ich niestrudzonym kuratorem – Krystyna Filmanowicz. O wiosenną dekorację i słodki poczęstunek zadbały: Alicja Zięta i Beata Wołyniec. Prowadząca wernisaż podziękowała za przemyślany wybór fotografii, za pomoc w przygotowaniu tegorocznej wystawy, a na koniec złożyła jubileuszowe życzenia wszystkim Andrzejom – sprawiedliwie – bez względu na ich datę urodzenia!

Każda fotografia to zatrzymana chwila, a dlaczego właśnie ta, a nie inna, opowiadali o nich autorzy zdjęć. Bez względu na to, czy opinia oglądającego będzie zbieżna z intencją wykonawcy, chętni przedstawiali historię swojego obrazu, miejsce, gdzie został zrobiony, stan pogody i porę dnia, wreszcie emocje, jakie w nich pozostaną na długo. Zakres tematyki wystawy był bardzo szeroki – wędrówkę można było rozpocząć od przemysłowych obiektów, chatek w skansenie, fragmentu starego muru, poprzez urokliwe zakątki przyrody – parki i ogrody, złapać oddech przy portrecie zamyślonego dziecka, uśmiechnąć się do radosnego fotografa, by na koniec „wdepnąć w kałużę”, która zaintrygowała jedną z autorek fotografii, mimo że dwa kroki dalej szumiało Morze Bałtyckie.

Koleją godzinę zajęć słuchacze ZUTW wraz z panią prezes spędzili już poza siedzibą stowarzyszenia, bo jako pierwsi zostali zaproszeni do zwiedzania Sceny Lalkowej, która mieści się w zupełnie nowym 3-piętrowym budynku na pl. Teatralnym.

Opiekę nad grupą przejęły pracownice teatru: Alicja Chojnacka, Joanna Marcinkowska, Natalia Walczak-Wachowska.

Grupa wysłuchała najpierw ogólnych informacji o powstawaniu obiektu, którego koszt budowy przekroczył 12 mln, z czego większość pochodziła z funduszy europejskich. Budynek jest wielofunkcyjny, spektakl można będzie oglądać z zewnątrz przez okno sceniczne w porze letniej, a w razie niepogody i chłodu do dyspozycji widzów oddane będą 122 siedzenia + dwa miejsca dla niepełnosprawnych wewnątrz obiektu. Rozsuwana widownia tylko czeka na otwarcie teatralnej działalności. Pani Ala Chojnacka zadziwiła zwiedzających prezentacją wszechobecnej automatyki, co ułatwi ekipie technicznej obsługę spektaklu, nie zapomniano również o komforcie dla aktorów i fachowców od image artystów. Można było zajrzeć do każdego pomieszczenia w nowej części teatru, przejrzeć się w lustrze w garderobie, z reżyserki spojrzeć na scenę, czy zerknąć na wyposażenie pokoju socjalnego. Wszędzie pachniało świeżością i troską o małych widzów. Na koniec p. Joasia z p. Natalią w starej części teatru pokazały słuchaczom magazyn lalek i całe mnóstwo ciekawych eksponatów, które wprowadzają milusińskich w świat magii i czarów.

Dziękujemy za udostępnienie tego świata również seniorom, bo to właśnie oni przyprowadzą swoje wnuki do niesamowitego Teatru Lalek.

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia : E.Subocz
Zdjęcia: K.Subocz
Zdjęcia: K.Filmanowicz