Wystawa fotografii ulicznej Grupy Fotograficzno-Filmowej „Kwadrat”

0 Comments

15 maja 2023 r. miał miejsce wernisaż Grupy Fotograficzno–Filmowej „Kwadrat” naszego UTW. Gości przywitał kierownik Grupy Bolesław Polarczyk, następnie głos zabrała kurator wystawy Bogumiła Hyla–Dąbek, która przybliżyła widzom tematykę i sposób fotografowania życia ulicy. Następnie prezes Zofia Banaszak serdecznie podziękowała organizatorom i autorom fotografii za zorganizowanie tak ciekawej wystawy i dokonała jej otwarcia.
Fotografia uliczna – rodzaj fotografii, której tematem są przypadkowe, odpowiednio uchwycone sceny życia ulicy. To snucie się godzinami po mieście i reagowanie aparatem na to, co się widzi i czuje.
Fotografia uliczna, to takie zdjęcia, które w kadrze zamykają ulotną, niepowtarzalną chwilę. Na tych zdjęciach nie musi być dosłownie ulica, może to być trawnik, park, czy nawet nadmorski bulwar.
Zdjęcia uliczne można fotografować biernie i czynnie. Stać w wybranym miejscu i czekać co się wydarzy lub przemierzać ulice i przestrzenie publiczne i polować na ciekawe, często niepowtarzalne zdarzenia lub sytuacje.
Fotografie prezentowane na wystawie pokazują różne sytuacje, m.in. parę tańczącą na nadmorskim bulwarze, człowieka ciągnącego wyładowany wózek, na tle gmachu ZUSU, czy grupkę kobiet niosących na głowach deski surfingowe. Tematyka zdjęć jest różnorodna, tak jak różnorodne jest życie ulicy.
W dobie powszechnie panującego koloru może dziwić to, że fotografie są czarno-białe, Jak powiedziała Bogumiła Hyla-Dąbek kolor rozprasza widza i odciąga go od tego co w fotografii jest naprawdę ważne, od jej tematu.

Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Krzysztof Subocz
Zdjęcia z wystawy