Plener fotograficzny Klubu FotoX w Starym i Nowym Kisielinie

0 Comments

Grupa dziewięciu członków Klubu FotoX, 19.05.2023 r. autobusem MZK udała się na plener fotograficzny do Nowego Kisielina i Starego Kisielina. Celem podróży było zapoznanie się i sfotografowanie osiedli administracyjnych Zielonej Góry, które kilka lat temu były odrębnymi miejscowościami. Nowy Kisielin stanowi obecnie strefę gospodarczą i naukową Zielonej Góry. Tu znajduje się Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, który składa się z Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego i Parku Przemysłowego. Jest tu wiele kompleksów przemysłowych oraz centra badawcze z laboratoriami. Nieopodal Parku Naukowo-Technologicznego powstaje nowy Park Technologii Kosmicznych.
W Parku Naukowo Technologicznym członkowie Klubu FotoX fotografowali willę pochodzącą z początków XX wieku, w której znajduje się administracja. Nieopodal są budowane obiekty Parku Technologii Kosmicznych.
Zwiedzono najstarsze zachowane budynki Nowego Kisielina: zaniedbany pałac z XVIII wieku, który znajduje się obecnie pod opieką Uniwersytetu Zielonogórskiego i kamienną dzwonnicę z 1840 roku usytuowaną na prywatnej posesji w centrum osiedla. Po krótkim odpoczynku przy osiedlowym sklepie udano się do Starego Kisielina. W pierwszej kolejności zwiedzono zespół pałacowy z XVIII wieku w którym przez wiele lat znajdowała się Siedziba Archiwum Państwowego. Obecnie mieści się w nim filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Idąc ulicami Starego Kisielina w stronę szkółki roślin ozdobnych Konrada i Alicji Malinowskich, uwidoczniono remizę Ochotniczej Straży Pożarnej oraz kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z 1993 roku.
Szkółka Roślin Ozdobnych już na wejściu, zachwyciła kwitnącymi rododendronami różnych gatunków, wiosennymi kwitnącymi sadzonkami oraz ponad stuletnim drzewem oliwnym. Na terenie szkółki znajduje się wspaniale zagospodarowany teren rekreacyjny, po którym dumnie przechadzał się paw, a także kaskada wodna, fontanna i wiata z kominkiem.
Na pewno by było miło spędzić czas dłużej wśród pachnących kwiatów ale mieliśmy do zwiedzenia jeszcze jeden obiekt – „Winnicę Julia” Małgorzaty i Romana Gradów. „Winnica Julia” powstała w 2003 roku i znajduje się na „ Lubuskim Szlaku Wina i Miodu”. Na terenie winnicy zwiedzono Park Miniatur Historycznych Obiektów Winiarskich oraz altanę biesiadną, w której odbywa się degustacja win własnej produkcji. Niektórych członków zainteresowała różnorodność gatunków krzewów winorośli i ich sposobu prowadzenia.
Stary Kisielin słynie również z toru kartingowego, na którym można jeździć gokartami i samochodami wyścigowymi – ale to nie było celem pleneru.
Krystyna Jaworska.

Foto: K. Błaszyński
Foto: K. Jaworska