DBAMY O NASZE BEZPIECZEŃSTWO

0 Comments

Oj działo się!!!

26 października 2023 roku w sali im. J. Koniusza Wojewódzkiej i  Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się seniorzy gotowi wziąć udział w projekcie naukowym a przy okazji zadbać o swoje bezpieczeństwo. A wszystko za sprawą Stowarzyszenia Alzheimerowskiego w Zielonej Górze, które nawiązało współpracę z firmą HRP. Wśród wielu projektów realizowanych przez wspomnianą firmą znalazła się realizowana wspólnie z Politechniką Łódzką opaska bezpieczeństwa dla seniorów.

Słuchacze ZUTW licznie przybyli na spotkanie z przedstawicielami firmy HRP, żeby posłuchać o zaletach opaski bezpieczeństwa, większość  obecnych zdecydowała się również na półroczny udział jej w testowaniu. Mam nadzieję, że opaska bezpieczeństwa będzie tylko przyjemnym gadżetem, może się jednak zdarzyć, że komuś z nas uratuje życie. Wśród  jej wielu zalet jest m.in. badanie przebiegu podstawowych parametrów życiowych (pomiar ciśnienia krwi, pulsu, saturacji, temperatury ciała) ale także możliwość skontaktowania się z Centrum Teleopieki w razie niepokojących nas objawów czy ustalenia lokalizacji w sytuacji, gdy zgubimy się na spacerze czy w lesie.  

Eksperyment jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i będzie trwał do końca kwietnia 2024 roku. Mam nadzieję, że nasz udział w testowaniu przyczyni się do dalszych prac nad wykorzystaniem nowoczesnych technologii w opiece i pomocy osobom starszym.

Pan Jakub Wesołowski wraz ze współpracownikami tłumaczyli wszelkie zawiłości związane z działaniem opaski.

Opr. Grażyna Miłkowska