JUBILEUSZ 30-LECIA KLUBU FOTOGRAFICZNEGO „FOTOOKO”

0 Comments

Ta szczególna uroczystość odbyła się 17 kwietnia 2024 roku w Muzeum Ziemi Lubuskiej, jako że współorganizatorem tego wydarzenia był dyr Leszek Kania, gospodarz tego obiektu.

W sentymentalny nastrój licznie zebraną publiczność wprowadziła Aleksandra Matusiak-Kujawska piosenką z tekstem Agnieszki Osieckiej „Nie żałuję”, przypominając jej treścią, że trudy codzienności i zawiłości losu wpisane są w biografię każdego człowieka. Niechaj one stanowią podwalinę silnego charakteru.

Prezes ZUTW, Zofia Banaszak – gospodyni wieczoru, przywitała serdecznie gości, którzy z okazji 30-lecia działalności Klubu „Fotooko” zechcieli zaszczycić swą obecnością tę uroczystość. Przybyli na nią: Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra, Grzegorz Hryniewicz, prezes Stowarzyszenia „Warto jest pomagać”. Obaj panowie są członkami wspierającymi ZUTW. Wśród gości obecny był również Leszek Kania, członek Rady programowej ZUTW, który podczas jubileuszu dokonał otwarcia wystawy fotograficznej zatytułowanej „Klub „Fotooko” w akcji”. Warto obejrzeć tę barwną i bogatą ekspozycję, gdyż stanowi ona zapis najciekawszych wydarzeń z życia członków tego klubu.

Słowa powitania skierowane zostały także do pozostałych gości, a te szczególne, najcieplejsze – do Ewy Kwaśniewicz i Romana Grobarskiego, prowadzących Klub oraz do wszystkich członków „Fotooka” – przecież to oni byli bohaterami tego wydarzenia, to ich DZIEŃ, to ich ŚWIĘTO!

Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra, w imieniu swoim i wszystkich gości, podziękował amatorom fotografii za uwiecznianie nie tylko piękna naszej aglomeracji i okolic, ale rejestrowanie wszelkich zmian, jaki zachodzą w naszej małej ojczyźnie. Nie można mówić o teraźniejszości bez przeszłości!

Tego dnia Złoty Medal za wkład w rozwój miasta otrzymały: Krystyna Filmanowicz i Ewa Kwaśniewicz, do gratulacji prezydent dołączył życzenie, żeby obie panie i pozostali członkowie Klubu „Fotooko” podczas wędrówki uliczkami Zielonej Góry z aparatem w ręku nadal snuli opowieści o naszym mieście.

Fotograf pracuje w ciszy, ale również bez rozgłosu. Działalność ZUTW od wielu lat wspierają inne kulturalne instytucje wraz z ich pracownikami i zarządzającymi nimi. Jako wyraz wdzięczności za całokształt współpracy słowa podziękowania i bukiety kwiatów otrzymali: Agata Miedzińska, Krystyna Walińska, Włodzimierz Kwaśniewicz, Alicja Błażyńska. Docenieni zostali również ci słuchacze ZUTW, którzy opisują obiektywem bądź piórem wydarzenia kulturalne, w tym także Klubu „Fotooko”. Bukiety róż otrzymali: Bogusława Hyla-Dąbek, Małgorzata Turzańska i Bolesław Polarczyk. Obdarowani kwiatami zostali wszyscy członkowie klubu fotograficznego, który tego dnia obchodził swój jubileusz. I jak zawsze chętnie i z uśmiechem stanęli oni do zbiorowej fotografii, na której zapisała się nawet serdeczna, przyjacielska atmosfera panująca w tej grupie.

Przez trzydzieści lat klub ten na trwale zapisał się w historii nie tylko UTW, ale też miasta i regionu”, stwierdziła Ewa Kwaśniewicz przedstawiając historię powstania i etapy rozwoju najpierw Klubu Fotograficznego, a następnie Klubu „Fotooko”. Początek przygody z fotografią w UTW należy utożsamiać z datą powołania do życia tego stowarzyszenia, czyli z rokiem 1992. Współprowadząca klub fotograficzny wymieniła kolejno wszystkich kierujących nim od początku jego powstania, rozmowy z nimi umieszczone zostaną w jesiennym wydaniu „Inspiracji”. Wymieniła tylko część wszystkich plenerów i wystaw indywidualnych bądź zbiorowych, ich liczba jest wręcz imponująca. Tematyka fotografii zaskakuje swym bogactwem i różnorodnością. Członkowie „Fotooka” opowiadają nie tylko o życiu grupy jako zbiorowości, ale dzielą się personalnymi wrażeniami przywiezionymi w torbach podróżnych z różnych zakątków świata. Grupa razem jeździ na wycieczki z nieodłącznym aparatem, potem zespołowo wybiera zdjęcia na Przegląd Roku czy poplenerowe wystawy. Uczestniczy aktywnie w wydarzeniach zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych.

Wypowiedź Ewy Kwaśniewicz uzupełnił pokaz fotografii, które wybrała Krystyna Filmanowicz, natomiast autorem profesjonalnie przygotowanego montażu był Kazimierz Błaszyński. Prezentacja ta stała się sentymentalną podróżą do miejsc i wydarzeń z ludźmi, również z tymi, którzy już nigdy nie wezmą udziału w żadnym wydarzeniu, bo odeszli od nas na zawsze. Trwają w pamięci przyjaciół i na fotografiach.

W klimacie wspomnień utrzymany został recital Oli Matusiak-Kujawskiej, który spójną klamrą połączył początek uroczystości z jej zakończeniem. Uznana wokalista z wielką wrażliwością podarowała wszystkim świętującym 30-lecie istnienia Klubu „Fotooko” i ich gościom bukiet polskich piosenek. Szczery zachwyt wywołała jej interpretacja piosenki Ewy Demarczyk „Walce Brillante”, za którą zebrała równie duży bukiet gratulacji.

Słodki poczęstunek – jubileuszowy tort – dar prezydenta, Janusza Kubickiego dla wszystkich uczestników tej pięknej uroczystości był bardzo sympatycznym gestem włodarza miasta, który wszyscy przyjęli z aplauzem.

Tekst: Małgorzata Turzańska

Zdjęcia-B.Hyla-Dąbek
Zdjęcia: K.Filmanowicz

Relacja filmowa: K.Błaszyński

Relacja filmowa: K.Subocz