Wizyta Klubu „Fotooko” w Muzeum Ziemi Lubuskiej
0 Comments
Po raz kolejny członkowie klubu fotograficznego gościli w muzealnych salach, po których oprowadziła ich dr Izabela Korniluk, kier. Działu Historycznego. Data 29.10.2024 zapisała się w szczególny sposób w pamięci zwiedzających, jako że tego dnia mieli okazję poznać pierwszą część bogatej Kolekcji wołyńskiej Tadeusza Marcinkowskiego. Obejmuje ona blisko 1200 pocztówek oraz oryginalnych fotografii związanych z Łuckiem – jego rodzinnym ukochanym miastem. To dzięki temu kolekcjonerowi, określanym mianem Strażnika Pamięci, można przenieść się do świata, którego dziś już nie ma. Zgromadzony materiał pozwolił zaznajomić się z historyczną stolicą Wołynia, jej urbanistyką, zabytkami i życiem mieszkańców tego miasta. Obecnie stare karty pocztowe i fotografie, które pokazują piękną ziemię wołyńską są cennym źródłem wiedzy o przeszłości i tradycji, jednocześnie cennym zapisem dorobku minionych pokoleń.
W klimat Kolekcji wołyńskiej bardzo celnie wpisała się wystawa obrazów Anatola Martyniuka „Pejzaż a historia” podobną tematyką, ale wzbogaconą o feerię barw. Artysta urodził się w Krzemieńcu na Wołyniu, bliskie jest mu zarówno malarstwo, jak i grafika. Zwiedzający mogli podziwiać historyczne budowle w Starym Krzemieńcu, Lwowie, Chocimie, Kamieńcu Podolskim i nawet jeśli nie poczuli chłodu ich wnętrz, to bezbłędnie rozpoznawali oznaki odwiecznych pór roku, wschody i zachody słońca, poranne mgły i szarość zmierzchów, które pozostają wierne we wspólnej strefie klimatycznej.
Zupełnie odmienny styl malarstwa zaprezentował w swoich pracach Zbigniew Więckowski, malarz i scenograf, urodzony na Polesiu. Artysta preferuje sztukę figuratywną i abstrakcyjną, jako że ona pozwala mu najlepiej wyrazić siebie, własną wizję świata i los człowieka, który chciałby poznać tajemnicę natury ludzkiej.
Natomiast członków klubu „Fotooko” wręcz magnetycznie przyciągała „Ai, Ai, Brasil..”, Instalacja malarska, Z. Więckowskiego, bogata w kolory, kształty, o ciekawej fakturze, a jednocześnie stanowiąca świetne tło do zbiorowych i indywidualnych fotografii.
Dziękujemy dyrekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej za gościnę i szczerze zachęcamy wszystkich do obejrzenia Kolekcji wołyńskiej.
Tekst: Małgorzata Turzańska
Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra
Email: kontakt@utw.zgora.pl
Tel.: +48 68 453 26 51
NIP: 929-131-63-84
Jeżeli nie jesteś jeszcze członkiem, zachęcamy dołącz do Nas i stań się częścią Uniwersytetu !