Forum seniora w Palmiarni

0 Comments

 7 czerwca 2019 r. odbyło się I Forum Seniora w Zielonej Górze zorganizowane przez Gazetę Lubuską i Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. To znaczące dla seniorów wydarzenie zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.  Relacja z tego Forum.  Po prawie 4-letniej przerwie,  19 kwietnia 2023 r. z inicjatywy Gazety Lubuskiej i jej partnerów w pięknych okolicznościach przyrody zasiedli słuchacze ZUTW i seniorzy z innych grup społecznościowych na kolejnym Forum Seniora.

Gospodarzem spotkania była Renata Pękala, wiceprezes Makroregionu Zachód Polska Press, która po powitaniu zapowiedziała merytoryczną część programu, na tyle bogatą, że każdy z obecnych powinien coś wynieść dla siebie.

I tak, Katarzyna Gańko, reprezentująca PIB NASK, przedstawiła cały szereg zagrożeń cybernetycznych, jako że dzisiejsi seniorzy są za pan brat z internetem. Przestępcy wykorzystają niewiedzę szczególnie starszego pokolenia, zatem warto wiedzieć, co to jest phishing, złośliwe oprogramowanie, rozpoznać fałszywy sklep czy informację, która ma wpłynąć na zachowanie odbiorcy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że prawie 20% Polaków doświadcza poziomu FOMO – lęku przed wypadnięciem z obiegu czyli pewnego rodzaju uzależnienia od nowości internetowych. Wówczas zaleca się cyfrowy detox i zamiast komórki, komputera długi spacer.

Dzisiejsi seniorzy są aktywni i lubią podróże. Specjalnie dla tej grupy wiekowej Spółka Polregio S.A przygotowała bogatą ofertę przewozów i zniżek na bilety jednorazowe, indywidualne, rodzinne i grupowe zarówno po kraju jak i na przejazdy międzynarodowe. Przedstawiła ją pani Marzena Skubiszyńska. Zachęcająco brzmią już ich nazwy, choćby taki „ Bilet dobrych relacji”, a któż o nich nie marzy?

Z przejazdów wakacyjnych sporą atrakcję przygotowano już na 13 maja. Na chętnych czeka wycieczka pociągiem z Zielonej Góry do Przewozu, jej celem jest zwiedzanie Parku Mużakowskiego, oczywiście z przewodnikiem. Podobna będzie we wrześniu.

Gościem specjalnym Forum Seniora była EMILIA KRAKOWSKA, bardzo lubiana i znana aktorka. Dama w każdym calu, zawsze elegancka, cała w różach, piórach i pieknym kapeluszu. Strój dopełniały starannie dopasowane dodatki: sznur pereł, białe rękawiczki, okulary, no i ten wszechobecny uśmiech…

Przekornie swój spacer ku scenie rozpoczęła od końca sali rozsiewając po drodze zapach różanych perfum, a wchodząc w rolę dobrej gospodyni, obłaskawiała gości słodkim poczęstunkiem.

Emilia Krakowska uwielbia spotkania z seniorami szczególnie w takich miejscach jak palmiarnia, bo jako mieszkanka „Pyrlandii” z przyjemnością odwiedzała wielokrotnie podobnie zielony zakątek, tyle że w Poznaniu. Komplementy na swój temat przyjmowała z wdzięcznością, ale i z pełną aprobatą, bo skoro parę godzin poświęca na przygotowania do pokazaniu się światu, to przecież zasłużenie. Osobiście jest przeciwna inwestowaniu w botox, w kapeluszu wychodzi nawet do ”altany śmietnikowej” po drodze do taksówki. Celebruje przyjaźnie, rozmowy, choćby przy dwóch torebkach herbaty, uwielbia barwne stroje, bo „kolor niesie”, prostuje plecy i jak zażartowała: „W pewnym wieku pewne mankamenty w urodzie trzeba zatuszować drobiazgami”.

Jeśli nawet mówi się o Emilii Krakowskiej, że stała się legendą, to ona szła do niej małymi kroczkami, mozolną pracą, wszystkiego dotykała swoimi palcami. Trzeba jeszcze dodać, że skrzydłami musnęło ją wielkie szczęście – na scenie obracała się wśród mistrzów, a bohaterki, w które się wcielała, brane były z dzieł najwyższej klasy twórców literatury. Całe życie robiła to, o czym marzyła już jako 7- letnia dziewczynka. O relacjach ludzkich pani Emilia mówi, że to wielka frajda wyciągać ręce do drugiego człowieka, bycie RAZEM to podstawa naszego życia.

O czym jeszcze dowiedzieli się seniorzy podczas tego forum?

Kpt. Aleksandra Świstel i Krystian Misiak omówili zagrożenia pożarowe, które czyhają na nas w domach. Poradzili, jak im zapobiegać, w jaki sposób korzystać z gaśnic czy czujników czadu. Sprawdzili, czy seniorzy pamiętają numery telefonów służb pomocniczych w najważniejszych dla nich dziedzinach, a wreszcie udzielili krótkiej lekcji, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność. Warto dodać, że ochoczo i z wielkim poświęceniem wystąpili w tej niełatwej roli Zofia Banaszak – prezes ZUTW i jej małżonek, Zbigniew. „Przywrócona do życia” i jej „ratownik” zebrali zasłużone oklaski.

Asp. Sztab. Tomasz Roszko przedstawił straty poniesione przez seniorów na terenie naszego województwa. Ostrzegł, że oszuści ciągle zmieniają metody swego przestępczego działania i naciąganie „na wnuczka” zastąpiły nowe sposoby np. na przyspieszanie terminu wizyt u lekarza, czy na rozliczanie PIT.

Beata Serafin, Zastępca Naczelnika Wydziału Świadczeń Emyrytalno-Rentowych ZUS, przedstawiła zreformowane zasady, wg których aktualnie ustalane są wysokości emerytur.

Przedstawiciel firmy KIND zachęcił do badania słuchu, w razie problemów radził zakupić odpowiedni dla siebie aparat, dzięki któremu poprawimy własny komfort życia.

Dr hab. inż. Krzysztof Witkowski odpowiedział twierdząco na pytanie: Czy warto pić wodę z kranu? Ona jest codziennie badana i zawiera cenne dla zdrowia mikroelementy.

Przedstawicielki firmy Decathlon zaoferowały seniorom lekki sprzęt sportowy, który ułatwia ćwiczenia w domu, a te z kolei poprawiają samopoczucie ćwiczącym. Nie bójmy się inwestycji we własne zdrowie.

Warto wiedzieć, że 28 kwietnia ukaże się specjalny magazyn „Forum Seniora, w który zostaną dokładnie przedstawione materiały omówione na spotkaniu w Zielonogórskiej Palmiarni.

Wykłady prelegentów przeplatane były przerwami, podczas których seniorzy ugoszczeni byli kawą i słodkim poczęstunkiem.

Oprac. Małgorzata Turzańska

Link do relacji z forum – Gazeta Lubuska

Zdjęcia: B.Hyla-Dabek
Zdjęcia: E.Subocz